Pyhtää hakee järjestäjää Saaristomarkkinoille – Perinteinen nimi palaa elokuun tapahtumalle

Pyhtään kunta on avannut tarjouskilpailun Saaristomarkkinoiden järjestämisestä 21.–22.8.2026. Jo joitakin vuosina ulkoistettuna järjestetylle tapahtumalle palaa näin sen perinteikäs nimi. Viime vuonna Pyhtään elokuun kesätapahtuma järjestettiin kokeiluluontoisesti Eloisa Pyhtää -kyläfestivaalina. Tarjouspyynnön mukaan tapahtuma järjestetään Lökören-Siltakylän alueella siten, että siihen sisältyy Saaristomarkkinat Lököressä.

– Yleisöpalautteessa ja myös ennen tarjouskilpailun avaamista käydyissä keskusteluissa – hienosti sanottuna markkinavuoropuheluissa – tuli selvästi esiin halu perinteikkään nimen palauttamiseen. Lököressä toivomme saavamme paikalliset toimijat mukaan markkinoiden järjestelyihin, perustelee Pyhtään kunnanjohtaja Terhi Lindholm.

Saaristomarkkinoiden yhteydessä järjestetään myös Lasten Saaristomarkkinat ja yhteiskunnallinen keskustelutapahtuma Pyhtäältä Pöydältä. Ne eivät ole tarjouspyynnön piirissä.
 

Tarjousaikaa kolme viikkoa

Määräaika tarjousten jättämiselle on perjantai 20.2.2026 klo 12.00. Myöhässä saapuneita tarjouksia ei huomioida.

Tarjouspyynnön ja siihen liittyvät liitteet (aluekartta sekä vuosien 2024 ja 2025 tapahtumien kävijäpalautteet) löydät TÄÄLTÄ

Tarjouspyyntöä koskevat kysymykset ja huomautukset tulee esittää pe 6.2. klo 12.00 mennessä. Kysymyksiin ja huomautuksiin vastataan kunnan www-sivustolla ke 11.2. klo 15.45 mennessä.

Tarjoukset liitteineen ja tarjouspyyntöä koskevat kysymykset toimitetaan sähköpostitse osoitteeseen: kirjaamo@pyhtaa.fi

Pyhtään kunnanhallitus päättää tarjouskilpailun voittajan pisteytyksen perusteella. Tarjouspyyntöön liittyy optio myös vuosien 2027 ja 2028 tapahtumista.

 

Lisätiedot:

Terhi Lindholm, Pyhtään kunnanjohtaja 040 6708222

Kuva: Pyhtään kunta/Carl Svanfält

30.1.2026