• Suomi
  • Svenska
  • English
  • Русский

Kummivaltuutetut

VALTUUSTON YRITYSKUMMITOIMINTA

Pyhtään kunnassa on valtuustokaudella 2013-2017 käynnistynyt valtuutettujen yrityskummitoiminta. Vapaaehtoiset kunnanvaltuuston jäsenet ovat ilmoittautuneet kummivaltuutetuiksi, joille on nimetty kummiyritys tai -yrityksiä.

Yrityskummitoiminnan tavoite
Pyhtään kunnan elinkeinostrategian mukaisesti kummivaltuutettu-toiminta kohdistuu kahteen alueeseen:

  1. Uusien yritysten saaminen Pyhtäälle
  2. Pyhtäälle sijoittuvien yritysten tuki

Tavoitteena on saada Pyhtäälle uusia yrityksiä ja tukea Pyhtäällä aloittavia yrityksiä siten, että nämä kokevat kunnan olevan kiinnostuneita yritysten toimintaedellytyksistä.

Lisäksi kunnassa nykyisin toimiville yrityksille voidaan nimetä kummit, joiden tehtävänä on välittää tietoa kunnalta yritykselle ja yritykseltä kunnalle.

Siis kysymyksessä on yritysten toimintaedellytysten parantamisesta.

Tavoitteena ei ole uuden byrokratian luominen vaan ymmärryksen parantaminen yrittäjien haasteista ja mahdollisuuksista.

Miten kummius toimii?
Kummivaltuutettu ja yritys tapaavat kerran-pari vuodessa keskustellen mahdollisuuksista ja ongelmista. Tilanteen ollessa päällä voi yritys olla muutenkin yhteydessä kummiin (toki normaali virkatie ja Cursor ovat ensisijaisia kanavia, joista saa apua).

Kummivaltuutettu välittää tietoa yrittäjän tarpeista kunnan organisaatiolle ja Cursorille.

Kummivaltuutetut ovat:
Björkqvist Camilla,  050 3660 822, camilla.bjorkqvist@muneris.fi
Huovila Kari,  050 3364 140, kari.huovila@pyhtaa.fi
Kansikas Jari,  0400 742 634, jari.kansikas@gmail.com
Kallio Osmo,  0400 659 742, osmo.kallio@pyhtaa.fi
Liimatainen Mervi,  040 1902 574, mervi.liimatainen@pyhtaa.fi
Lindemark Susanna,  0400 853 201, susanna.lindemark@gmail.com
Piispa-Jespars Seija,  0400 944 665, seija.jespars@kymp.net 
Tähtinen Hannu,  0400 884 292, tahtiset@sulo.fi
Tjeder Ole,  040 5488 773, ole.tjeder@kotkasamskola.com
Tjeder Sari,  040 7533 794, sari.tjeder@pyhtaa.fi
 

Haluatko tietää llisää?
Ota yhteys kunnanjohtaja Olli Nuuttilaan, puhelin 043 820 1000, olli.nuuttila@pyhtaa.fi

Kummiyritykset
Eagleracing
Fastek-palvelut
Heinlahden veistämö
Heikkilä Magnus, MArtti ja Toni
Huutjärven kukkakauppa
Huutjärvi -yhtiöt
Hovipihat
Illuusio
Insinööritoimisto Kotkaplan
Jyrkilä Oy Taksiliikenne
Kaija Asikainen (pianonvirittäjä)
Kaptain Kids Store
Kaunissaaren maja
KJK Kuljetus
Koneurakointi Jespars
Pyhtään Karting Club
Pyhtään kuntokeskus
Pyhtään Urheilu- ja liikuntakeskus
Pyroll Oy
Ryhmäperhepäiväkoti Untuvikot
Sp Koti
Sähköpalvelu Sjögren
Sähkövartio Nieminen
Taksikuljetus Hill
Timo Teippi
Tmi Arto Ala-Krekola
Tmi Juha Kervinen - VOK-isännöinti
Tmi Mikko Hartikka
Tmi Timo Joas
Uusi Pullis