• Suomi
  • Svenska
  • English
  • Русский

Kummivaltuutetut

VALTUUSTON YRITYSKUMMITOIMINTA

Pyhtään kunnassa on valtuustokaudella 2013-2017 käynnistynyt valtuutettujen yrityskummitoiminta. Vapaaehtoiset kunnanvaltuuston jäsenet ovat ilmoittautuneet kummivaltuutetuiksi, joille on nimetty kummiyritys tai -yrityksiä.

Yrityskummitoiminnan tavoite
Pyhtään kunnan elinkeinostrategian mukaisesti kummivaltuutettu-toiminta kohdistuu kahteen alueeseen:

  1. Uusien yritysten saaminen Pyhtäälle
  2. Pyhtäälle sijoittuvien yritysten tuki

Tavoitteena on saada Pyhtäälle uusia yrityksiä ja tukea Pyhtäällä aloittavia yrityksiä siten, että nämä kokevat kunnan olevan kiinnostuneita yritysten toimintaedellytyksistä.

Lisäksi kunnassa nykyisin toimiville yrityksille voidaan nimetä kummit, joiden tehtävänä on välittää tietoa kunnalta yritykselle ja yritykseltä kunnalle.

Siis kysymyksessä on yritysten toimintaedellytysten parantamisesta.

Tavoitteena ei ole uuden byrokratian luominen vaan ymmärryksen parantaminen yrittäjien haasteista ja mahdollisuuksista.

Miten kummius toimii?
Kummivaltuutettu ja yritys tapaavat kerran-pari vuodessa keskustellen mahdollisuuksista ja ongelmista. Tilanteen ollessa päällä voi yritys olla muutenkin yhteydessä kummiin (toki normaali virkatie ja Cursor ovat ensisijaisia kanavia, joista saa apua).

Kummivaltuutettu välittää tietoa yrittäjän tarpeista kunnan organisaatiolle ja Cursorille.

Kummivaltuutetut ovat:

Huhtinen Erkki, 050 351 6147, erkki.huhtinen@kymp.net

Huovila Kari,  050 3364 140, kari.huovila@pyhtaa.fi
Kallio Osmo,  0400 659 742, osmo.kallio@pyhtaa.fi
Liimatainen Mervi,  040 1902 574, mervi.liimatainen@pyhtaa.fi
Metsola Jyrki, 0400 427 796, jyrki.metsola@cads.fi
Rosqvist Kim, 0500 551 643, kim.rosqvist@kymp.net
Söderholm Jukka, 0400 656 514, jukka.soderholm@pyhtaa.fi
Tjeder Sari, 040 753 3794, tjedersa@hotmail.com
Tuomala Kirsi, 040 585 0195, kirsi.tuomala@bauermedia.fi
Vanhala Toni, 040 512 3356, toni.vanhala@kymenlaakso.fi
Viinanen Jari, 040 553 3114, jariviinanen@kymp.net

Haluatko tietää llisää?
Ota yhteys kunnanjohtaja Olli Nuuttilaan, puhelin 043 820 1000, olli.nuuttila@pyhtaa.fi

Kummiyritykset
Eaglekarting
Fastek-palvelut
Heinlahden veistämö
Helmiryhmä
Hovipihat
Huutjärven kukkakauppa
Huutjärvi -yhtiöt
Jyrkilä Oy
Kaija Asikainen (pianonvirittäjä)
KJK Kuljetus
Koneurakointi Jespars
Marjo Järventaus
My Heikkilä Martti
My Tirronen
Pyhtään Hautauspalvelu
Pyhtään Karting Club
Pyhtään kuntokeskus
Ryhmäperhepäiväkoti Untuvikot
Sp Koti
Sähköpalvelu Sjögren
Sähkövartio Nieminen
Taksikuljetus Hill
Timo Malm
Timo Teippi
Tmi Arto Ala-Krekola
Uusi Pullis
VOK -isännöinti